top of page
Çocukları Cinsel İstismardan Korumak İçin Ne Yapmalı ?
 
Ülkemizde her geçen gün artan çocuklara yönelik cinsel istismar haberleri ve faillerin çoğunlukla çocuğun yakın çevresinden tanıdığı, bildiği kişiler olması, bu haberleri duyan, okuyan anne ve babaların çocuklarıyla ilgili kaygı ve korkularının doğal olarak artmasına sebep oluyor.
 
Çocukları cinsel istismardan koruyabilmek için öncelikle ebeveynlerin çocuklarına olabilecek en erken dönemden itibaren, örneğin konuşmaya başladıkları yaklaşık 2 yaş itibariyle, vücut parçalarını, hangi parçanın nasıl adlandırıldığını öğretmeleri gerekir. Çocuk vücudunun bölgelerini isimleriyle öğrenmeli, herkesin olduğu gibi kendisinin de bazı “özel bölgelerinin” olduğunu bilmelidir. Göbek, burun, kulak gibi özel bölgelerin de isimleri öğretilmelidir. Özel bölgelerin isimleri anlatılırken, anatomik isimlerini (örn:“bu senin penisin/vajinan” gibi) kullanmak gerekir. Bu isimleri kullanırken çocuğun kendini rahat hissetmesi ve anlamlarını biliyor olması, çocuk ileride herhangi bir sorun yaşadığında ona daha iyi yardımcı olacak ve yardım istediği kişilerce daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.
 
Çocuğa özel bölgelerine kimsenin dokunamayacağını ve kimsenin ondan bir başkasının özel bölgesine dokunmasını isteyemeyeceğini anlatın. Herhangi biri onlara istemediği bir şekilde dokunduğunda veya onların kendilerine/bir başkasına dokunması istenildiğinde “hayır” demeyi öğretmek çok önemlidir. Bunu anlatırken olabildiğince net ve basit ifadeler kullanmak, çocuğun anlamasını daha kolaylaştıracaktır. Bu ifadelerde özellikle altını çizmemiz gereken nokta, tanıdığı/tanımadığı kim olursa olsun (çok sevdiği bir aile büyüğü, komşu, arkadaş vb.), çocuğa dokunduğunda ve bu dokunma çocuğa kendini rahatsız, mutsuz hissettirdiğinde çocuğun “hayır” demesi, o kişiden uzaklaşması ve güvendiği bir yetişkin kimse, ona bu durumu anlatması gerektiğidir. Ve bunları anlattığında, herhangi bir şekilde başına kötü bir şey gelmeyeceği, cezalandırılmayacağı çocuğa hatırlatılmalıdır.
 
Uzman Psikolog Zeynep Çakırlı Alşan
bottom of page