top of page
Yarıyıl Tatili için Ebeveynlere Öneriler
 
Yarıyıl tatili yaklaşırken çocukların getireceği karneye odaklanan anne ve babalar, bir dönem boyunca geçirilen süreç ve çocuğun gelişimindeki farklılıkları gözden kaçırmaktadırlar. Karne notları bir çocuğun başarısının tamamının göstergesi değildir.  Her çocuk farklıdır ve her çocuğun kendine göre yetenekleri bulunmaktadır. Önemli olan çocuğun gelişiminin desteklenmesi ve başarılı olduğu alanlarda ilerlemesinin teşvik edilmesidir.
 
Çocuğun getirmiş olduğu karneye anne ve babasının verdiği tepki onun için çok önemlidir.  Çocuk notları düşük bir karne getirdiğinde, karşılaşabileceği olumsuz tepkiler sonrası kendini değersiz hissedebilmektedir. Karnesinde düşük notları olan çocuğu zayıf öğrenci olarak nitelendirmek ve çocuğa ceza vermek, çocuğun kişiliği üzerine genelleme yapmasına neden olabilir. Çocuk, “Başarılıysam değerliyim, başarısız isem beni sevmeyecekler.” gibi düşüncelere kapılabilir. Bu düşünceler, çocuğun okula ve derslere olan motivasyonunun azalmasını, ders çalışmaktan kaçınmasını, yalan söylemesini ve düşük özgüveni beraberinde getirmektedir.
 
Çocuğunuzun karnesindeki sadece zayıf notlar değil, iyi notlar da görülmeli ve bu notlar takdir edilmelidir. Bu sayede çocuk düşük not aldığı derslerin nedenlerini incelemek ve gelecek döneme bir çalışma planı oluşturmak için sizinle işbirliği içine girecektir.
 
Çocuğunuz ders çalışmak istiyor ancak odaklanamıyor ve notlarının geneli de düşük ise sebeplerini araştırmanız gerekmektedir. Bu nedenler öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, aile veya okuldan kaynaklanan problemler olabileceği gibi çalışma ortamından kaynaklanan problemler de olabilir. Sorunun kaynağının bulunması sürecinde bir uzmandan yardım alınabilir.

Ayrıca çocuğunuzun getirmiş olduğu karneyi kardeşi, arkadaşları ve çevresindeki diğer çocuklar ile karşılaştırmamanız gerekmektedir. Bu tutumunuz çocuğun arkadaşları ve kardeşiyle arasındaki ilişkiye zarar verecek ve çocuğunuzun mutsuz olmasına neden olacaktır.

Çocuğunuz düşük notlar getirdiği için tatil yapmak yerine onu sadece ders çalışması ve test çözmesi için zorlamak veya ceza vermek de uygun değildir. Çocuklar bir dönem boyunca tempolu bir şekilde okula gitmiş ve yorucu bir dönem geçirmişlerdir. Yarıyıl tatilini planlarken çocuğun dinlenmesine, oyun oynamasına ve sizinle vakit geçirmesine özen göstermeniz önemlidir.
Karne notları iyi olan öğrenciye alınan pahalı ödüller ise çocukta notları iyi olduğu için onu sevdiğiniz ve değer verdiğiniz algısına neden olabilmektedir. Çocuk bir süre sonra sizden onay alma ve değer görme ihtiyacı nedeniyle akademik bir baskı altına girebilir. Bu nedenle maddi ödüller yerine çocuğun çabasına,  motivasyonuna vurgu yapan cümleler kullanmak ve öğrenmenin, bilgilenmenin asıl ödül olduğunu belirtmek çocuk için daha anlamlı olacaktır. Eğer öncesinde bir söz verilmiş ise bu söz de tutulmalıdır.
 
 
Yorucu ve bol tempolu bir dönemin ardından gelen yarıyıl tatilini verimli geçirmek için çocukların yapabileceği birçok alternatif bulunmaktadır. Tatilde çocuğun dinlenmesine, fiziksel aktivitelerde bulunmasına, yeni yerler keşfetmesine,  arkadaşlarıyla ve sizinle vakit geçirmesine dikkat etmelisiniz. Verilen ödevleri ve yapmanız gereken çalışmaları da içine alan programlar oluşturabilirsiniz. Çocuğun tiyatro, sinema gibi sanatsal etkinliklere gitmesini, doğada olmasını ve daha önce deneyimlemediği şeyleri deneyimlemesini sağlayabilirsiniz.  Eğer daha önce gitmediyseniz Antalya Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi hem sizin hem de çocuğunuzun görmesi, gezmesi gereken yerler diye düşünüyorum. Üniversite ve lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler ise bu süreci sadece ders çalışarak veya test çözerek geçirmemeli, dinlenmeye ve enerji toplamaya da dikkat etmelidir.
En önemlisi ise kitap okumayı hiçbir zaman ihmal etmediğimiz gibi tatilde de bolca okumaya devam etmemiz gerektiğidir.
 
Optimist Psikoloji
bottom of page